Na štúdium na Právnickej fakulte UMB je dnes už prijatý takmer každý uchádzač!

Autor: Daniel Mičuda | 18.7.2014 o 11:37 | (upravené 18.7.2014 o 13:16) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  11520x

Na Slovensku máme 4 verejné Právnické fakulty a 2 súkromné. V Česku je to obdobný počet, aj keď sa jedná o raz tak veľkú krajinu, čo do počtu obyvateľov. Z verejných je u nás exemplárnym prípadom umelo vytvorenej fakulty práve tá bystrická! Pri ostatných právnických fakultách situácia tiež nie je ružová, avšak teraz sa zameriam na tú bystrickú. Nielen, že sa roky pohybuje na posledných priečkach hodnotenia akademického rakingu ARRA, čiže na úplnom dne kvality poskytovaného právneho vzdelania (http://www.arra.sk/), vedenie tejto „umelej“ fakulty si dovoľuje zamestnávať migrujúcich pedagógov a rok čo rok prijímať veľmi podivuhodné, až dych vyrážajúce počty študentov. Dosiahli sme morálne dno právneho vzdelávania priatelia! A to nehovorím o počtoch prijímaných rodinných príslušníkov „slovenskej právnej elity“! Elita tu vyznie skôr pejoratívne!

Okrem toho, že som ako jeden z mála upozorňoval na nekalé praktiky dekana PrF UMB, prof. Mráza, kt. roky porušoval zákon vo svoj prospech, kde neoprávnene poberal plat v plnej výške za fiktívne odpracované hodiny. Mimochodom viete koľko asi je výška platu takého dekana Právnickej fakulty? Musíte sa ho opýtať, ale málo to nie je! Ďalej na „frašku“ ohľadne volieb nového dekana na tunajšej fakulte, kde bol víťaz dopredu zinscenovaný a jasný, zarazilo ma niekoľko ďalších faktov. Voľby dekana PrF UMB sa mali konať 13. mája 2014. O ich priebehu mala byť vyhotovená zápisnica. Keďže z mne dostupných zdrojov nebola nikde zverejnená, emailom som požiadal predsedníčku volebnej komisie pre dané voľby, JUDr. Némethovú, aby ma informovala, kde je zverejnená a s akými výsledkami. Avšak doteraz bez odozvy. Podľa tzv. infozákona (211/2000 Z.z.) mám právo na odpoveď do 8 dní, tak čakám už skoro mesiac.

Po mojej apelácii na dané problémy, rozposlaním otvoreného listu všetkým kompetentným, všetky informácie ohľadne volieb dekana, či oznam o prípadnom novozvolenom dekanovi, úplne zmizli z webu fakulty!   Informácie ohľadne volieb dekana boli dňa 26.3. 2014 uverejnené na úvodnej strane webu fakulty v sekcii Oznamy. Z neznámych dôvodov ich tam už dnes nenájdete (http://www.prf.umb.sk/). Informácie o voľbe nového dekana, priebeh volieb, prípadný jediný kandidát Mamojka ako víťaz, či jeho vzdanie sa, nič. Právo a spravodlivosť mlčí. Mlčí priamo na akademickej pôde. Jedine je tam ako dekan uvedený, teda skôr priam „svieti“, spomínaná „honorescencia“, prof. medzinárodných vzťahov, nie práva, prof. Mráz.

Ďalším zarážajúcim faktom, ak nie priam kľúčovým u tejto umelej fakulty, ako som už vyššie spomínal, je prijímanie nových študentov. Roky sa hovorí v kuloároch o tom, že toľko právnických fakúlt nám na Slovensku netreba. Samozrejme i pomer novonarodených detí má u nás roky prudko klesajúci trend, čiže aj počty maturantov či neskorších uchádzačov o vysokoškolské štúdium sa krátia. Teda je menej študentov, adeptov na vysokoškolské štúdium. A tiež sa vie o tom, že „na divoko“ sa prijíma do prvých ročníkov, pretože v tom je pridelený kapitál, teda zdroje. Čiže zas ide vlastne o peniaze! Kvantita na úkor kvality. I keď aj samotná kvalita vzdelávania na tejto fakulte je priam mizivá, čo by neovplyvnil ani menší počet študentov.

Takže čo si dovolila bystrická fakulta pre šk. rok. 2014/ 2015??? Maximum, čo jedna seriózna inštitúcia môže vyprodukovať. Je to hanba a výsmech vysokoškolskému štúdiu v SR!

Na denné štúdium do bakalárskeho stupňa štúdia (I.st.), bolo na prijímacích testoch prítomných celkovo 248 uchádzačov. Už toto číslo je alarmujúce. Fakulta však prijala 201!!! Bežná prax, že plán prijímania mali nastavený nižšie, cca na 150, tak bežne umelo zvýšia počet prijatých, lebo nie všetci sa na štúdium aj reálne zapíšu. Pretože ide o peniaze na novoprijatých študentov. Čiže bystrická fakulta prijala takmer všetkých, čo je viac než zarážajúce, keď výsledok testu prvého v poradí bol 210 bodov, a posledného prijatého, 80 bodov!!! Teda o rozdieloch medzi uchádzačmi a úrovňou ich vedomostí, či pripravenosti k samotnému štúdiu práva, niet pochýb! Sú viac než jasné, až sa nám vysmievajú do očí.

Čo sa týka externého spoplatneného štúdia, situácia je ešte horšia. Fakulta uviedla výsledkovú listinu prijatých, z ktorej jasne vyplýva, že prijatí boli všetci uchádzači! Okrem toho vyhlásila doplňovacie prijímacie konanie, asi sa im počet prijatých nezdá a chceli by viac študentov, čiže viac financií. Bolo prijatých 117 uchádzačov, s bodovým hodnotením testov od 182 bodov pri prvom mieste, až po 35 bodov pri poslednom mieste. Teda aj posledný 35 bodový uchádzač je prijatý! O tom, či študoval externe či denne, je v konečnom dôsledku u nás jedno. Počet bodov je vlastne tým pádom len umelá fraška tejto umelej fakulty a jej umelého vedenia, čo poviete milí čitatelia? (http://www.prf.umb.sk/clanok/pk-2012/2013)

Teda ak ešte chcete, tak máte možnosť prihlásiť sa na externé bakalárske štúdium práva práve v Banskej Bystrici. Stačí poslať prihlášku do 31. júla, zaplatiť poplatok za prijímacie konanie 60 eur, pri el. prihláške 57 eur a pripraviť sa na prijímačky, aby ste dosiahli napr. aspoň 30 bodov. Teda viac než 0 bodov, lebo to by Vás asi neprijali! No nezabudnúť na to hlavné, školné od externistov, kt. nie je až tak vysoké, rovných 630 eur. No nekúp si to!

Okrem iného, momentálne táto umelá fakulta hľadá 1 profesora a 2 docentov! Samozrejme v konečnom dôsledku nepohrdne ani migrujúcimi, teda tými, čo pôsobia na viacerých fakultách, veď takých je na bystrickom práve väčšina.

Na Slovensku je to tak! Budujeme armádu nezamestnaných, ale vysokoškolsky vzdelaných, priam titulovaných právnikov pochybných kvalít. Pritom štúdium je laicky povedané, založené len na „memorovaní paragrafov“, bez akejkoľvek kvalitnej praxe už počas štúdia. Namiesto reformy právneho vzdelávania sa vedenia fakúlt rozhodujú prijímať viac a viac uchádzačov o štúdium, vlastne dnes už takmer každého! To je vizitka právneho štátu SR!

A potom kdesi tie smiešne správy najmä z európskej komisii či európskeho parlamentu, ako účinne vyhlasujú boj proti nezamestnanosti mladých...

Daniel Mičuda, 18. júla 2014

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?